Stiri Ultima Ora!

Echipa Empoli a revenit după doi ani în Serie A

Echipa Empoli a revenit după doi ani în Serie A, prima divizie a campionatului de fotbal al Italie, graţie victoriei cu 4-0 obţinute marţi în meciul cu Cosenza din etapa a 36-a, antepenultima din Serie B, transmite presa internaţională, anunță Agerpres.

Mancuso (minutul 31, din penalty), La Mantia (39, 61) şi Bajrami (64) au înscris pentru formaţia antrenată de Alessio Dionisi. Empoli este lider, cu 70 de puncte, cu un avans de 7 punte faţă de Salernitana şi 9 faţă de Lecce, şi nu mai poate fi ajunsă de urmăritoarele sale.

Chievo Verona, cu fundaşul român Vasile Mogoş înlocuit în minutul 34, a remizat marţi acasă cu Cremonese, scor 1-1, şi este pe locul 7, ce permite la finalul sezonului participarea la un baraj pentru promovare.

Virtus Entella, cu mijlocaşul Vlad Dragomir integralist, a fost învinsă cu 1-0 în deplasare de Cittadella şi este pe locul 20, ultimul, fiind deja retrogradată.